Batman Kara Şövalye

Batman Kara Şövalye – The Dark Knight

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

Batman Kara Şövalye Christopher Nolan

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti. 

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Batman Kara Şövalye orijinal adıyla The Dark Knight

Batman Kara Şövalye – The Dark Knight 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Hikaye : David S. Goyer

Yapım Yılı :  2008 

Yapım Ülkesi : ABD, İngiltere

Tür : Aksiyon, Macera, Fantastik

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 9.0

Film süresi : 152 dakika

Film Bütçesi : 180 milyon $

Film Hasılatı : 1 milyar $

Oyuncular : Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart,  Michael Caine,  Morgan Freeman, Maggie Gyllenhaall, Gary Oldman

Film Hakkında Bilgiler:

Kara Şövalye DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’a dayanan 2005 yapımı “Batman Başlıyor” filminin devam filmidir. Christopher Nolan tarafından yönetilen film güçlü bir oyuncu kadrosuna sahiptir.

Film vizyona girdikten sonra büyük övgüler aldı ve dünya çapında 1 milyar $ hasılata ulaştı.

Filmde Joker karakterini canlandıran Heath Ledger’ın efsanevi performansı ona En iyi yardımcı aktör Oscar’ını kazandırdı. Film 8 dalda Oscar adaylığı aldı.

Filmin Konusu :

Kara Şövalye filminde Batman, suça karşı savaşını daha da ileriye götürmektedir. Teğmen James Gordon ve Bölge savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehrin sokaklarını saran suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir.

Batman korkunun sembolü, Kara Şovalye. Harvey Dent ise umudun açık yüzü, Beyaz Şovalyedir.

Bütün bunların ortasında bir kaotik sembol Joker bulunur. Batman artık Gotham’ın bir umudunun korku sembolüne değil, Harvey gibi işleri kitabına uygun yapan birine ihtiyaç duyduğunu düşünür.

Fakat Batman ve ekibi kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini dehşete düşüren bir suçlunun yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

Kara Şövalye filmini izlerken ilerleyen olay örgüleri her seferinde ortaya yeni bir şey katmaktadır. Film, olayların ahlaki ve hukuksal yanlarını oldukça fazla irdelemektedir.

Film boyunca Batman kadar Joker’de başrol dedir. Film de Joker tamimiyle suçlu bir adam olarak karşımıza çıkmamaktadır. İzlerken Joker’in farklı bakış açısına da tanıklık edeceksiniz.

Joker barış istememekte, adalette istememekte sadece kaos istemektedir. Kaosu istemesinin nedeni de düzeni ve barışı, yaşadığı deneyimler üstünden yanlış ve işlemeyen bir şey olarak görmesidir.

Batman ise Joker’i durdurmak ve adaleti sağlamak için savaşmaya devam etmektedir.

WhatsApp WhatsApp İletişim