Batman Başlıyor

Batman Başlıyor – Batman Begins

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Batman Başlıyor Christopher Nolan

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Batman Başlıyor orijinal adıyla Batman Begins

Batman Başlıyor – Batman Begins 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, David S. Goyer

Yapım Yılı :  2005 

Yapım Ülkesi : ABD, İngiltere

Tür : Macera, Fantastik, Aksiyon

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.2

Film süresi : 140

Film Bütçesi: 150 milyon $

Film Hasılatı : 374 milyon $ 

Oyuncular : Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Gary Oldman, Katie Holmes, Cillian Murpy

Film Hakkında Bilgiler:

Batman Begins filmi,  DC Comics karakteri Batman çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı bir süper kahraman filmidir.

Nolan’ın çektiği serinin ilk filmi, Bruce Wayne’nin ailesinin ölümü ve Batman’e dönüşümü anlatılıyor.

Film finansal açıdan başarılı oldu ve iyi eleştiriler aldı. Açılış haftasında 48 milyon dolar kazanan film toplamda 370 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Filmin Konusu :

Bruce Wayne, daha küçük bir çocukken Gotham şehrinin mafyaları tarafından annesi ve babası da gözleri önünde öldürülür.

Bruce’un babası, Gotham şehrine çok büyük katkılar yapmış  Wayne şirketlerinin sahibi olan büyük bir iş adamıdır. Babasının vefatı sonrasında bütün mirası, tek çocuk olan Bruce Wayne  kalmıştır.

Fakat Bruce yaşadığı olaylar sonrasında  bütün servetini bırakıp, yalnız başına dünyayı dolaşmaya çıkmıştır ve bu sırada suçsuz yere bir hapishaneye girmiştir.

Hapishanede Wayne’i, Gölgeler Birliği isminde dünyayı yönettiklerini söyleyen, gizli bir kuruluşun lideri olan Henri Ducard isimli birisi bulur. Wayne’e  dövüşmeyi öğrenerek bedenini geliştirebileceğini, daha güçlü bir insan olabileceğini söyler ve bunun için onlara katılması için bir teklif sunar.

Bunun üzerine Wayne, bu teklifi kabul eder ve burada ona çok zorlu eğitimler verilir, dövüşmeyi, saklanmayı, bir çok  farklı savaş taktiklerini öğrenir.

Daha sonra Bruce Wayne, Gotham’a geri dönmüş ve geceleri Batman kostümünü giyip suçluları adalete teslim etmeye başlamıştır. Bu gizli karakterini saklamak için de gündüzleri baba parası yiyen zengin playboy maskesini takmaktadır.

Bruce evinin yakınlarındaki çocukken içine düştüğü mağaraya  kendisine özel bir alan dizayn edecektir. Kendine özel tasarımlı ve koruma özellikleri olan elbiseler hazırlar, araçlar ve silahlar yapar, sonunda artık yarasa sembolü olan bir süper kahraman olarak Batman doğmuş olur.

Ve Bruce’ın amacı artık Gotham şehrine adalet getirmek olur.

WhatsApp WhatsApp İletişim