Başlangıç

Başlangıç Inception

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

Başlangıç Christopher Nolan

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filminiz Christopher Nolan tarafından yazıp yönetilen Başlangıç, orijinal adıyla Inception

Başlangıç Inception 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan

Yapım Yılı : 2010 

Yapım Ülkesi : ABD, İngiltere

Tür : Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu 

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.8

Film süresi : 148 dakika

Film Bütçesi : 160 milyon $

Film Hasılatı : 825 milyon $ 

Oyuncular : Leonardo DiCaprio,  Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Tom Hardy, Cillian Murphy, Michael Caine,  Ken Watanabe 

Film Hakkında Bilgiler

Film, gösterime girdiği yıl oldukça beğenilmiştir. Bu başarılı filmde başrol Leonardo DiCaprio olmak üzere birçok ünlü aktör yer almıştır. Film dünya çapında 825 milyar $ hasılat elde etmiştir. 

Filmin Konusu

Film, insanların rüyalarında zihninden ve bilinç altından bilgiler çalabilen, hatta yeni bilgiler yerleştirebilen bir  Dom Cobb adlı bir casusun yaşadığı olayları konu almaktadır.

Dom Cobb, bu konuda uzman bir bilinç altı bilgi hırsızıdır ve bu durum yasal olmadığı gibi aynı zamanda çok tehlikeli bir iştir.

Dom’un bu yeteneği onu  kurumsal casusluğun yeni dünyasında aranan biri olmasını sağlamıştır. Ama bu durum onu uluslararası bir kaçak yapar ve sevdiklerinden uzaklaşmasına sebep olur.

Dom’un içinde bulunduğu bu durumdan kurtulması için Saito isim bir iş adamı ona bir iş teklifinde bulunur. Dom bu işi başarırsa geçmiş suç dosyalarında kurtulacak ve yeni bir hayata başlayacaktır.

Çok zengin ve başarılı bir iş adamı ölmek üzeredir ve bu iş adamının Fischer isminde bir oğlu vardır. Dom’un görevi babası ölünce oğluna geçecek olan  babasının bütün imparatorluğunu parçalaması için Fischer’in zihnine bu konuda bir fikir yerleştirmektir.

Rüyalarda her insanın bilinç altı, zihin mekanizmasının kendisini koruması için yansımalar olarak adlandırdıkları zihin koruyucularına sahiptir. Farklı insanların kişinin rüyasına girdiğini farkettiklerinde zihin koruyucular o kişiye rüya içinde saldırır.

Cobb ve takımındaki kişilerin bu kez görevleri fikir çalmak değil fikir yerleştirmektir. Fakat tahmin ettiğinden daha yetenekli olan düşmanları, Dom ve ekibine engel olmak için her türlü zorluğu çıkaracaklardır.

WhatsApp WhatsApp İletişim