Android ve iOS

Android ve iOS

Bir iOS cihazındaki donanım tamamen Apple şirketine aittir. Bu, neredeyse her seferinde üstün kaliteli donanım ve destek alacağınızdan emin olabileceğiniz anlamına gelir. Şirket öncelikle stil ve sadeliğe odaklanıyor.

Öte yandan, Android işletim sistemlerini barındıran mobil cihazlar yapan birkaç marka var. Bu size geniş bir stil yelpazesi sunar ve kaliteyi oluşturur. Android işletim sisteminin premium markaları, en iyi Apple mobil cihazlarıyla kolayca rekabet edebilir. Ancak aralıkta aşağı doğru hareket ettikçe daha ucuz yapı kalitesi ve özellikleri elde edersiniz. Android ile bu sadece bir fiyat meselesidir ve ne kadar çok öderseniz o kadar iyi olur.

Android işletim sistemi, çoğu cihazda güncelleme yapılmasına izin vermemesiyle ünlüdür. Hala en son güncellemelere sahip olmayan bir dizi Android markası bulacaksınız. En son güncellemeleri desteklemeyen bazı telefonlar bile bulabilirsiniz.

Nispeten, iOS cihazlara eski cihazlar için daha iyi destek sunulur ve tüm cihazları için düzenli güncellemeleri vardır. En son iOS güncellemesine sahip olduğunuzdan emin olmak için tek yapmanız gereken en son Apple cihazını almaktır. Öte yandan Android, güncellemeleri yalnızca belirli cihazlarda yayınlar. Android veya iOS, teknik özellikler söz konusu olduğunda her iki işletim sisteminin de iniş ve çıkışları vardır.

Google Play mağazası, Android için stok uygulama mağazasıdır. Burada daha geniş bir uygulama ve hizmet yelpazesi sunulmaktadır. Farklı markalardan farklı Android cihazlarının boyutları göz önünde bulundurularak uygulamaların yapılması gerektiğinden Android için uygulama geliştirmek, geliştiriciler için gerçek bir sorundur. Ayrıca, mağazada birçok sahte uygulama bulunduğundan güvenlik de büyük bir endişe kaynağıdır.

Apple, App Store’da barındırdığı şeyleri sıkı bir şekilde ele alıyor. Yinelenen herhangi bir uygulama bulamazsınız ve tüm uygulamaların güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Dahası, Apple cihazları boyut olarak tutarlıdır ve bu nedenle geliştiriciler uygulamaları kolayca tasarlayabilir.

İOS ve Android işletim sistemlerini barındıran ilk makinelerin çok fazla depolama alanı veya pil kapasitesi yoktu. Cihazı günde birkaç kez şarj etmeniz gerekirdi. Günümüzde durum iyi yönde değişti ve cihazınızı şarj etmeden günlerce kullanabilirsiniz.

Ancak, pilinizi değiştirmek veya depolama alanınızı artırmak istiyorsanız, katı politikaları nedeniyle bunu iOS platform cihazlarında yapamazsınız. Öte yandan, çoğu Android cihazı hem depolama alanını hem de pilleri değiştirmenize veya yükseltmenize izin verir.

iOS’un özelleştirme özelliklerindeki ve diğer sınırlamalardaki tüm kaybını telafi ettiği yer güvenliktir. İşletim sistemi tamamen Apple tarafından kontrol edildiğinden, cihaza giren hemen hemen her şeyin güvenli olduğundan ve güvenli olması gerektiğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca Apple Store’da tek bir kötü amaçlı yazılım uygulaması bile bulamazsınız.

Android kullanıcıları, geleneksel olarak kötü amaçlı yazılım uygulamaları için ana hedeflerdir. Açık yazılım özelleştirmesinin liberal politikaları ve bu tür diğer özellikler, Android’in güvenliğini tehlikeye atıyor. Bir Android cihazı kullanırken her zaman uyanık olmalısınız. Tüm güvenlik hususları, cihaza nasıl baktığınıza bağlıdır.

Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’u, akıllı telefonlar ve tabletler gibi öncelikle mobil teknolojide kullanılan işletim sistemleridir. Linux tabanlı ve kısmen açık kaynaklı olan Android, arayüzü ve temel özellikleri genel olarak yukarıdan aşağıya daha fazla özelleştirilebildiği için iOS’tan daha çok PC’ye benzer. Bununla birlikte, iOS’un tek tip tasarım öğeleri bazen daha kullanıcı dostu olarak görülür.

Akıllı telefon ve tablet sistemlerinizi dikkatli bir şekilde seçmelisiniz, çünkü iOS’tan Android’e ya da tam tersine geçiş, Google Play veya Apple App Store’dan tekrar uygulama satın almanızı gerektirecektir. Android şu anda dünyanın en yaygın kullanılan akıllı telefon platformudur ve birçok farklı telefon üreticisi tarafından kullanılmaktadır. iOS, yalnızca iPhone gibi Apple cihazlarında kullanılmaktadır.

Apple’ın ilk iOS resmi sürümünü 2007’de yayınladı. Şu anda en son sürüm iOS 12.2 ve iOS 12.3 Beta üzerinde çalışıyorlar. Google, bundan 11 yıl önce, 2008 yılında Android’in ilk sürümüyle başladı ve Ağustos 2018’de Android 9.0 olan Pie’ye ulaşana kadar tatlı yiyeceklerden alfabetik sırayla ödünç alınan isimlerle birçok güncellemeye devam etti. Şu anda Android Q Beta’ üzerinde çalışıyorlar.

Bir uygulama geliştirmek zorlu ve uzun bir iştir. Cep telefonlarının yaygınlaşması, son kullanıcılar arasındaki popülerlik ve gelişen iş ihtiyaçları nedeniyle hızla artmaktadır.

GELİŞTİRME DİLİ

Java, derleme sırasında Android tabanlı uygulamalar için geçerlidir. Çok fazla kod yazılmasını gerektirir. Yepyeni bir dil Swift, iOS tabanlı uygulamalar geliştirmek için tasarlanmıştır. Swift üzerindeki kodlama, Java’ya kıyasla çok daha hızlıdır. Java mühendisleri için Swift mühendislerine göre kodlama yapmak için çok daha fazla zaman gerekir. Swift ilk olarak 2014’te ortaya çıkmış ve daha az kod yazdığı için uygulamalar daha hızlı oluşturulmuştur.

Java ile tamamen birlikte çalışabilen Java – Kotlin kodlama dili; Java dili geliştirmesi olarak tasarlanmıştır. Sezgisel ve okuması kolaydır. Dahası, Kotlin artık Android destekli bir uygulama geliştirmenin ana dili olarak kabul edilmektedir.

ENTEGRE GELİŞTİRME ORTAMI KULLANILABİLİRLİĞİ (IDE)

Başlangıçta mühendisler, Google destekli uygulama geliştirme ortamı olarak Eclipse aracını kullanıyorlardı . Ardından Google Studio’yu piyasaya sürdü ve tüm mühendisler mükemmel olanakları nedeniyle kullanmaya başladı, platformlar arası, basit paketleme, büyük miktarda işlevsellik ve mükemmel hata ayıklama özelliklerine sahiptir.

iOS geliştiricileri, Apple destekli iOS uygulamaları geliştirirken XCode kullanır. Mac / iPhone / iPad cihazları için harika uygulamalar oluşturmak için inanılmaz derecede üretken bir ortamdır. Ayrıca hem sözdizimindeki hem de mantıktaki hataları / hataları bulma ve hatta kodu düzeltme imkanı vardır.

Android geliştirme için kullanılan ortam Eclipse idi, ancak Google tarafından oluşturulan Android Studio’nun piyasaya sürülmesiyle Eclipse desteği sona erdi ve Android uygulamaları oluşturmak isteyen tüm geliştiriciler Android Studio kullanmaya başladı. İOS uygulamaları için “Apple geliştirme deneyiminin merkezi” olan XCode kullanılmaktadır.

Ekran boyutları ve çözünürlükleri

Apple destekli iOS aygıtları iki ekran boyutuna (iPhone / iPad) sahiptir ve iPhone için üçten fazla olası çözünürlük ve iPad için birkaç olası çözünürlük vardır. iPhone 4 çözünürlüğü iPad için de kullanılıyor. Bu arada, Android üzerinde çalışan Google destekli ekipman, sırasıyla geniş bir ekran çözünürlüğü yelpazesine yol açan çok sayıda ekran boyutuna sahiptir.

Navigasyon

Android destekli cihazlarda gezinme çubuğu sola, iOS biri en üste kaydırılır. Android tabanlı renkli simgeleri tercih ederken, iOS navigasyon simgelerini varsayılan olarak mavi veya gri olarak tutar.

Menü

Google destekli cihazlar, genellikle hafifçe vur ve çek hareketinden sonra sola yerleştirilen bir çekmece menüsüne veya yan / hamburger menüsüne sahip olmayı tercih ederken, iOS, nispeten daha kolay bir erişimle tipik olarak en alta yerleştirilen sekme çubuğuna öncelik verir. Gizli menü simgeleri. Hamburger menüsü, iOS tabanlı cihazlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak özelleştirilmelidir.

Uyarılar ve açılır pencereler

Bu sekmeler aniden görünür ve hızlı eylemler gerektirir. Bu nedenle, uyarılarda ve açılır pencerelerde bazı küçük farklılıklar vardır. Android kullanıcıları, Apple destekli kullanıcılar için “Kabul Ediyorum / Katılmıyorum” veya “İzin verme / Tamam” seçeneğini tıklayarak uyarılardan kaçınmak için bir eylem göndermelidir. İOS destekli cihazlar için iki tür uyarı vardır. Uyarı ve işlem sayfası. Birbirlerine benzerler ve işlevleri aynıdır, ancak ikiden fazla eylem (İptal dahil) gerekiyorsa, eylem sayfası uygulanır.

Geri butonu

Apple destekli platformun gerçek bir ‘Geri’ düğmesi yoktur, oysa Google destekli kullanıcılar daha önce açılan önceki sayfaya dönebilirler. Ancak iPhone kullanıcıları, uygulamanın tamamında gezinmeden hiyerarşik sırayla önceki ekranlara dönmek için sol üst düğmeyi kullanabilir.

Geliştirme karmaşıklığı

Kodlama dillerinde iOS ve Android arasındaki fark, işletim sistemi parçalanmasına kıyasla o kadar karmaşık değildir. Apple, iOS çalıştıran sınırlı sayıda aygıta (iPhone / iPod / iPad) sahipken, Android destekli aygıtlar aygıtlar üzerinde çalışan geniş bir sistem yelpazesine sahiptir.

Geliştirme hızı

Android tabanlı platform oluşturma, işletim sistemi parçalanması açısından daha zaman alıcı ve yavaştır. Mühendislerin, iOS çalıştıran uygulamanın aksine Android destekli bir mobil uygulama oluşturması çok karmaşık Java / Kotlin dillerine rağmen % 30-40 daha uzun sürer.

Dağıtım hızı

Google Play’de yayınlanacak Android destekli uygulamaların kabul süreci veya inceleme süreci, Apple Store’da iOS tabanlı bir uygulamaya kıyasla daha az zaman alır. Bunun nedeni, Android tabanlı uygulamaların otomatik testlerle kontrol edilmesi, iOS uygulamalarının ise kişisel uzman doğrulaması gerektirmesidir (ortalama 7 gün).

Android ve iOS

Şimdi iOS ve Android arasındaki farkın temel çıkarımlarını inceleyelim:

İOS tabanlı uygulamalar geliştirmeye başlamak, pazara hızlı giriş ve iOS tabanlı dişliler için daha düşük geliştirme maliyeti sayesinde daha fazla gelir elde etmek açısından daha basittir.

Android ve iOS Karşılaştırma
Android ve iOS Karşılaştırma

Android ve iOS arasındaki 7 büyük fark

  • Hedef Kitleler
  • Programlama dilleri
  • Geliştirme araçları
  • Geliştirme maliyetleri
  • App Store Kabulü
  • Tasarım ilkeleri
  • Para Kazanma Stratejileri

iOS müşterilerinin markaya çok sadık olduğunu, Android cihazların ise daha uygun fiyatlı olduğunu vurgulamalıyız. Öte yandan, iOS üstatlarının sayısının bir Android akıllı telefona sahip olanlardan daha az olduğu da kesin bir gerçektir. Ancak Android daha büyük bir pazar payına sahip olsa bile, iOS kullanıcıları için gelir seviyesinin daha yüksek olduğu görülmektedir.

ANDROİD VE İOS ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ FARK

Her iki işletim sistemi cihazının genel özellikleri, Android vs iOS’ta kazananı bulmanıza yardımcı olacak şekilde aşağıda belirtilmiştir.

Android

Kaynak Modeli – Açık Kaynak

Özelleştirme – Sınırsız

Geliştirici – Google

Varsayılan Tarayıcı – Google Chrome

Görüntülü Görüşme – Google Hangouts

Sanal Asistan – Google Asistan

Haritalar – Google Haritalar

Köklendirme Erişimi – Tam kontrol

Arayüz – Dokunmatik Ekran

iOS

Kaynak Modeli – Kapalı

Özelleştirme – Sınırlı

Geliştirici – Apple

Varsayılan Tarayıcı – Safari Tarayıcısı

Görüntülü Arama – Apple Facetime

Sanal Asistan – Siri

Haritalar – Apple Haritalar

Köklendirme Erişimi – Tam kontrol yok

Arayüz – Dokunmatik Ekran

Dokunmatik ekranlı cep telefonlarında teknolojik gelişmelerin ortaya çıkmasından bu yana, Android telefon kullanıcıları ile iOS mobil kullanıcıları arasındaki tartışma, modern dünyanın en öne çıkanlarından biridir. Her ikisi de, kullanıcıları tarafından sevilen birçok uygulama ve işlevle aşılanmış işletim sistemleridir.

Bu cihazlardan herhangi birini henüz kullanmadıysanız, kesinlikle birini seçmekte zorlanacaksınız.

Andorid ve İOS arasındaki farkı anlamak için, görebileceğiniz gibi soruya net bir cevap yok. Cihaz almak isteyenler ve uygulama sahipleri kaynaklarını ve seçeneklerini analiz etmeli ve buna göre karar vermelidir.

WhatsApp WhatsApp İletişim