Akıl Defteri

Akıl Defteri – Memento

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Akıl Defteri Christopher Nolan

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Akıl Defteri orijinal adıyla Memento 

Akıl Defteri – Memento 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Yapım Yılı :  2000 

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Gerilim, Gizem

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB Puanı : 8.4

Film Süresi : 113 dakika

Film Bütçesi: 9 milyon $

Film Hasılatı : 37 milyon $

Oyuncular : Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior

Film Hakkında Bilgiler:

Memento filmi, Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmış Memento Mori isimli kısa öyküden sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Christopher Nolan bulunmaktadır.

2000 yılında beyazperdeye çıkan film, sinema tarihinin en çok izlenen ve en çok beğenilen yapımları arasında yerini almıştır.

Bu filmi diğer filmlerden ayıran temel özellik iste filmdeki olay örgüsünün geriye doğru işlenmesidir. Filmin en başında hikayenin son kısmı gösterilirken, filmin en sonlarına gelindiğinde ise Leonard’ın hikayesinin nasıl başladığı gösterilmektedir.

Filmin Konusu :

Memento filmi, eski bir sigorta müfettişi olan Leonard Shelby’ın karısının katilini bulmaya çalışırken yaşadığı olayları anlatmaktadır.

Fakat bu arayış çok da kolay değildir çünkü evlerine saldırılan gece sırasında başına aldığı bir darbe sonucu Leonard ender rastlanan bir unutkanlık hastalığına yakalanmıştır.

Leonard karısının öldürüldüğü andan itibaren yeni hiçbir olayı hatırlayamaz. Leonard kim olduğunu bilmesine ve geçmişini hatırlamasına rağmen yeni bir anı sahibi olamaz.

O zamana kadar yaşadıklarını hatırlayan Leonard’ın artık çok kısa süreli bir hafızası vardır. Hayatını yaptırdığı dövmeler, çektiği fotoğraflar ve aldığı notlar üzerine kuran Leonard ancak bu şekilde yaşadıklarını hatırlamakta ve amacına bunların yardımıyla ulaşmaya çalışmaktadır.

Leonard her güne bir belirsizlik ile başlar ve aynanın karşısına geçip bu dövmeleri tek tek okur. Bu dövmeleri okumadığı zaman nerede olduğunu bile bilemez. Hatta bir evinin olup olmadığını bile bilmiyordur.  Leonard sürekli boş otel odalarında kalmaktadır. Üzerinde şık bir takım elbise ve pahalı bir Jaguar arabası vardır fakat bu arabaya nasıl sahip olduğunu kendisi de bilmez.

Leonard karısının katilini bulma çabalarından hiç vazgeçmez. Katilin hala dışarıda bir yerlerde olduğunu düşünür. Leonard bara gittiği bir gün orada çalışan Natalie adında bir kadınla tanışır. Natalie ona karısının katilini bulması için yardım edeceğini söyler.

Bir süre sonra Leonard çevresindeki herkesten şüphelenen biri haline gelir. Leonard kendi yarattığı olaylardan, kendisini kandırmaya çalışan insanlardan kurtulup karısının katilini bulabilecek midir?

WhatsApp WhatsApp İletişim