+225 Şantaj

+225 Şantaj

+225 ülke kodu ile gelen bir çağrı Fildişi Sahili ülkesinden yapılıyor demektir.

Fildişi Sahili ya da resmî adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti (ülke ismi Fildişi Kıyısı ya da Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti ya da Kotdivuar olarak da kullanılabilmektedir.) Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir.

Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro’dur.

Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde sahip olduğu çok sayıda fil nedeniyle 16.yüzyılda Portekizliler tarafından fildişi elde edebilmek ve ticaretini gerçekleştirebilmek adına fil avı gerçekleştirilmiş ve birçok fil avcılar tarafından öldürülmüştür. Bu olay nedeniyle ülkenin ismi Fransızca Fildişi Sahili anlamına gelen Côte d’Ivoire olarak belirlenmiş, fildişi uzun yıllar ülkenin en önemli ihracat kaynaklarından birini oluşturmuştur.

Ülkenin tek resmi dili Fransızcadır. Bu dilin haricinde ülke genelinde 77 farklı dil konuşulmaktadır.

Ülke genelinde İslamiyet en yaygın din konumunda olup, nüfusun %40,2’si İslami inancına göre yaşamlarını sürdürmektedir. Ülkenin en yaygın ikinci din ise %38,7 ile Hristiyan dinidir. Bu oran içerisinde katolik mezhebine mensup Hristiyanların oranı %19,3, Protestan mezhebine mensupların %19,3 düzeyindedir.

Ülke vatandaşı olan birçok kişi yurt dışında yaşamaktadır. Yurt dışında bulunan kişilerinden bir bölümü bulundukları ülkelere yasal olmayan yollardan girdikleri ve yaşadıkları için ülke dışında bulunan Fildişi Sahili vatandaşlarının tam olarak sayısı bilinmemekle birlikte tahmini verilere göre 1,500,000 kişinin başka ülkelerde yaşadığı düşünülmektedir. Yurt dışına giden ülke vatandaşlarının ilk tercihleri arasında Fransa, Belçika, İsviçre, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi Amerika kıtası ülkeleri yer almaktadır. Bu ülkelerde yaşayanların ülkelerinde bulunan yakınlarına gönderdikleri paralar ile ekonomiye katkı sağlamakla birlikte, Fildişi Sahili’ne geri dönüşlerinde ülke piyasasında önemli yer edinebilmektedirler.

Afrika kıtasının batı kısmında bulanan bir ülke olan Fildişi Sahili’nin uluslararası telefon kodu +225’dir. Son zamanlarda +225 kodları ile başlayan özellikle yurt dışı ve uydu üzerinden başlatılan numaralardan gelen çağrılar konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

İnternet üzerinden yabancı bir bayan ile görüştüm. Fake hesapmış. Video kaydına almış, para yollamazsam yayınlayıp bütün sosyal medyadaki arkadaşlarıma yollayacağını söylüyor. Yardım edin lütfen?

SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN DURUMUN ÖZETİDİR YUKARIDAKİ CÜMLE.

Şantaj failleri; WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Önce Sosyal Medyadan arkadaş olup bir süre sonra ise görüntülü sohbete çağırmayla başlıyor, olay ardından da canlı sohbet ile devam ediyor. Aslında bu bir tuzak ve ona düşen erkekler ise karşılarında bir kadın olduğu yanılgısı içindeler. O sırada ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovu, karşı taraf ise onları o uygunsuz halleriyle kaydediyor. Sonra da tehdit ve şantajla para isteme evresine geçiliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız. Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Sextortion şantajı özel verileri ele geçiren hackerlerin mağduru cinsel içerikli videolarını paylaşmakla tehdit ettiği, kendilerine yarar sağlamaya çalıştıkları bir suç tipidir. Sextortion da mağdura ait bir görüntü şantajcı failin elinde bulunmaktadır.

Sextortion Pornografik şantaj olarak ta adlandırılabilir.

Dolandırıcılar, izlerini sürmeyi imkânsız kılan ön ödemeli cep telefonu kartları ve Uluslararası Para Transferi yöntemini kullanmaktadırlar.

Dolandırıcılar birbirlerini aramamaya dikkat ederler ve çete liderleri, kurbanlara şantaj yapanlar ve parayı toplayanlar arasında doğrudan bir temas yoktur.

Sosyal medya muazzam miktarda değerli anı barındırabilir ve bunların bir anda sizden alınması üzücüdür. Yalnızca özel görüntülemeye yönelik olan samimi görüntülerin paylaşılması veya fiilen paylaşılması tehdidini eklediğinizde sonuçları yıkıcıdır.

Şantaj tehditleri aldığında, korku; failin videoları hemen yayınlayacak olmasıdır.

Mağdurun panikle sosyal medya hesaplarını tamamen silmesi çözüm değildir. Kendinizi kör ederek şantajın etkisini asla durduramazsınız.

Muhtemelen organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın. Yalnız değilsiniz bunu atlatabilirsin.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller mutlaka vardır. MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Yaşadığınız tatsız bu durumu atlatabilirsin.

Şantaj failleri; WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Müstehcen sitelerden içerik kaldırma zor ve maliyetli bir iştir, ayrıca çok iyi derecede teknik bilgi gerektirmektedir. +18 sektörünün eline geçmiş bir görüntüye ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar başarılı sonuç alınmaktadır. Aksine ne kadar beklenirse de, işlemin süreci o kadar uzamakta ve maliyet artmaktadır.

Bilişim alanında yaşanan gelişmelerle dünyanın herhangi bir noktasındaki biri, binlerce kilometre uzaklıktaki başka kişi üzerinden internet ortamında istediği gibi işlem yapabilmeye başladı. Bilişim, insan hayatını kolaylaştırırken, kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin elinde de tehdide dönüşmüş durumdadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Güvenliğinizi ve iç huzurunuzu önceliklendirmek ve durumunuzu kontrol altına almak için Bilişim Ekibimiz 7/24 hizmet vermektedir.

İfşa bir görselin ya da videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Bir ilişkide olsanız bile, herhangi bir cinsel görüntü paylaşmadan önce çok dikkatli düşünün, “bu ister çevrimiçi, ister yüz yüze veya yazılı olsun”.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın, yalnız değilsiniz.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden ifşa görüntü ve videoların tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.

Tüm video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden ifşa içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İfşa video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Video silindikten sonra kimse o videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan video işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından ifşa video açılıp izlenemez ancak bir süre daha videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam ettiğinden dolayı video arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim