.NET Framework

.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş bir “uygulama” geliştirme platformudur. Daha önce Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş olan Java platformuna benzerlik göstermektedir.

Buradaki uygulama kavramının kapsamı çok geniştir. Bir masaüstü uygulamasından bir web tarayıcı uygulamasına kadar her şey bu platform içinde düşünülmüş ve desteklenmiştir. Bu uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam fark etmeksizin dünyadaki tüm uygulamalarla iletişim içinde olabilmesi amacıyla web servisleri oluşturulmasına imkân verilmiştir. Bu platform, işletim sisteminden ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır.

.Net mimarisi; ortak bir yürütme ortamı, değişken tür sistemi ve devingen bağlantılı kütüphanelerden oluşur.

.Net kütüphanesi eski visual basic için tasarlanmış API lerin (programcılar için birçok fonksiyonun)  sınıflanmış halidir. API sınıflandırılmadığından dolayı programcılar için büyük zorluklar içermekteydi. .Net kütüphanesi bunun önüne geçerek programın işletim sistemi ile kolayca uyum içinde çalışmasını sağlamıştır.

.NET Messenger Service

.NET Messenger Service (önceki adıyla MSN Messenger Service ya da diğer adıyla Windows Live Messenger Service), MSN Messenger yazılımı ile çalışması amacıyla Microsoft tarafından 1999 yılında geliştirilen anında mesajlaşma ve protokol sistemidir. Microsoft Messenger hizmeti ile kullanılmak üzere açık kaynaklı bir anında mesajlaşma istemci emesene tasarlanmıştır.

Bu sistem Windows Live ID hesabına sahip kullanıcılara, kendi aralarında çevrim içi ve eş zamanlı iletişim hizmeti sağlamaktadır.

Microsoft resmi olarak şu yazılımlara anlık mesajlaşma hizmeti sunmaktadır;

Windows Live Messenger, sadece Microsoft Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışabilir.

MSN Messenger, 1999 – 2005 yılları arasında desteklenen yazılım. (İlk sürüm)

Windows Messenger, 2001 yılında piyasaya çıkan Windows XP işletim sisteminde kullanılan yazılım.

Microsoft Messenger: Mac, sadece Mac OS X kullanıcıları için.

Windows Live Hotmail, anlık mesajlaşma ve e-posta gibi web tabanlı hizmetleri içerir.

WhatsApp WhatsApp İletişim